Wieczna walka z nazizmem. Jak historia pozwala zachować władzę w Rosji Putina?

9 maja 2000 roku zaledwie 2 dni po inauguracji Władimira Putina na prezydenta Federacji Rosyjskiej nowy przywódca dziękował weteranom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, stwierdzając, że ich poświęcenie zapewniło kolejnym pokoleniom Rosjan siłę przez co zwycięstwo weszło im do krwi i stało się ich drugą naturą.

Polityka historyczna w poszczególnych fazach Putinizmu polegała na coraz to większej manipulacji i naciąganiu historii w celu umacniania władzy i tworzenia nowej ideologii państwowej. Echa Wielkiej Wojny Ojczyźnianej wciąż są widoczne na terytorium całej Rosji, czy to w postaci pomników matki Rosji, reliktach poprzedniej epoki jak czołgi T-34 czy podejściu do edukacji młodzieży.

Dlaczego polityka historyczna odgrywa we współczesnej Rosji tak wielką rolę? Czy późny Putinizm przemienia się na naszych oczach w unikalną wersję rosyjskiego faszyzmu? W końcu, jak dużą rolę w postrzeganiu trwającej wojny w Ukrainie odgrywa polityka historyczna obecnych władz?

Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnym spotkaniu “Wspólnie o polityce” już 16 maja o 18:30 przy Krakowskim Przedmieściu 3, s. Czarnowskiego.

W debacie eksperckiej wezmą udział dr hab. Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Szymon Kardaś z Uniwersytetu Warszawskiego, główny specjalista zespołu rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz Marek Budzisz, historyk, publicysta, ekspert ds. Rosji oraz postsowieckiego Wschodu.

Spotkanie poprowadzi Jakub Knopp.