Tour de Konstytucja na Open’er Festival

Od 20 lat w Gdyni, a dokładnie na lotnisku w Kosakowie, odbywa się największy i najbardziej zróżnicowany festiwal muzyczny w Polsce. Co roku, oprócz posłuchania dobrej muzyki, na Open’erze można także doświadczyć wielu innych atrakcji przygotowanych przez organizatora wydarzenia. Między innymi do takich inicjatyw należy namiot NGO, który już po raz kolejny zagościł na festiwalowym miasteczku. Wśród 35 różnorodnych organizacji pozarządowych pojawiło się także stanowisko Tour de Konstytucja. Razem z pomysłodawcą Tour de Konstytucja Robertem Hojdą, Kingą Dagmarą Siadlak, adwokatem Janem Suchankiem i pomysłodawczynią Gdańskich Lekcji Obywatelskich Agnieszką Tomasik promowaliśmy wartości konstytucyjne, rozmawiając z festiwalowiczami. Przy naszym stanowisku można było również spotkać dr Hannę Machińską (byłą zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich) i profesora prawa Michała Romanowskiego, z którymi przeprowadziliśmy panel edukacyjny ,,Równość na szali”. Rozmawialiśmy o parytetach kobiet i młodych, a także o równości międzypokoleniowej. Nie zabrakło także informacji z granicy polsko-białoruskiej.

Jednak często pojawiają się pytania, czy na wydarzeniach typowo młodzieżowych czy rozrywkowych – takich jak Open’er – jest miejsce na edukację obywatelską? Miejsce jest, a nawet musi być. Podczas wydarzeń skupiających tak liczną młodzież musimy zadbać o to, aby miała ona dostęp do różnorodnych organizacji, które mogą pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym i obywatelskim. Młodzi ludzie muszą mieć ułatwiony dostęp do prawdziwych informacji – tylko wtedy zbudujemy odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie. Zwłaszcza teraz, kiedy w Polsce tak trudno o niezależne media, potrzebujemy inicjatyw apolitycznych, takich jak Tour de Konstytucja, które będą szerzyły rzetelne informacje, promując przy tym najważniejszy akt prawny w Polsce. Całe wydarzenie było ogromnym przedsięwzięciem ze strony organizatorów Tour de Konstytucja. Oprócz spraw technicznych należało przede wszystkim zadbać o to, aby młodzi ludzie wyszli z Open’era nie tylko ze wspomnieniami z koncertu, ale także z wiedzą, której przy stanowisku nie brakowało. Jak później się okazało, chętnych na rozmowę o Konstytucji, wyborach czy o bieżących sprawach politycznych było wielu. Celem panelu, o którym wspomniałam wcześniej było przede wszystkim to, aby młodzi festiwalowicze poznali zagadnienia społeczne dotyczące równości, o których rozmawialiśmy.

Całe wydarzenie oceniam najpozytywniej, jak się tylko da. Organizatorzy Tour de Konstytucja wiedzą jak przekazać ogromną wiedzę w przystępny dla każdego sposób, zachowując przy tym powagę sytuacji. Dla mnie były to niesamowite 4 dni we wspaniałej atmosferze. Zdobyłam ogromne doświadczenie, a także poznałam ludzi, którzy dali mi nadzieję i pokazali jak walczyć o demokrację w sposób pokojowy – poprzez edukację. Wierzę, że w przyszłości zobaczymy więcej takich inicjatyw.