Przystanek Kraków

23 lipca, słoneczna niedziela na rynku w Krakowie. To tu odbył się kolejny przystanek tegorocznej edycji Tour de Konstytucja. Było to duże wydarzenie zarówno pod względem wielu emocji towarzyszących wystąpieniom organizatorów i gości, a także liczby ludzi, która postanowiła spędzić to ciepłe popołudnie właśnie z nami na rozmowie o Polsce.

Na samym początku pomysłodawca inicjatywy Tour de Konstytucja, Robert Hojda, wygłosił poruszające przemówienie, w którym zawarł najważniejsze priorytety Tour’u, czyli pomoc obywateli dla obywateli, abyśmy mogli w październiku (a także później) podjąć świadomą decyzję nad urną wyborczą. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Głosuj na Polskę”, i tak jak podkreślił Robert Hojda, misją Tour de Konstytucja nie jest nakłonienie nikogo do oddania głosu na którąkolwiek partię, a przekonanie, że to właśnie my decydujemy, którą drogą ma iść Polska. Nikt inny. W czasie Tour’u było również wielokrotnie powtarzane to, iż przy urnie każdy głos jest równy i każdy może zmienić rzeczywistość, a na tym powinno nam zależeć. „Nic nie usprawiedliwia bowiem tego, żebym nic nie robił” jak trafnie powiedział niegdyś Henryk Wujec, przytoczony przez organizatora Tour de Konstytucja.

Po przemowie Roberta Hojdy odbyły się dwa panele. Pierwszy z nich został poprowadzony przez Danutę Przywarę, a jej rozmówcami byli sędziowie Igor Tuleya oraz Wojciech Hermeliński, aktor Andrzej Chyra, adwokat Magdalena Maciukiewicz i radca prawny Marcin Sala-Szczypiński. Tematem dyskusji było pytanie w jaki sposób przekonać swojego sąsiada do głosowania. W odpowiedzi, sędzia Tuleya przywołał wpis z jednego z portali internetowych: „Głosuję na Polskę, bo tak trzeba”. W opinii rozmówców to jedno zdanie ma bardzo silną moc sprawczą i powinno przekonać innych do głosowania. W tym celu istotna jest także otwarta rozmowa oraz danie do zrozumienia, że Polska jest naszym wspólnym dobrem, o które musimy dbać.

Pomiędzy panelami, całe wydarzenie urozmaiciła Katarzyna Chlebny, autorka między innymi spektaklu “Kora. Boska”, wykonując niezwykle energetyzujące piosenki Maanamu, takie jak “Paranoja jest goła” czy “Cykady na Cykladach”.

Drugi panel został poświęcony kulturze oraz edukacji. Gośćmi byli Zbigniew Hołdys, wyżej wspomniana Katarzyna Chlebny, Krzysztof Głuchowski, Dominika Bednarczyk oraz Wojciech Rzehak. Czy kultura w dzisiejszych realiach może być jeszcze wolna i niezależna? Tak, jeżeli będziemy o nią walczyć każdego dnia. Zbigniew Hołdys, współzałożyciel zespołu Perfect, zwrócił uwagę, że jedynie „dzięki kulturze możemy wyrazić swoje opinie, kłócić się, godzić się bez wylewania krwi”. Natomiast dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztof Głuchowski, którego obecna władza od ponad roku stara się pozbyć z tego stanowiska, nadal otwarcie mówi o intencjonalnych próbach cenzurowania, m.in. teatrów w Polsce. Dzięki jego postawie w obronie kultury, na koniec panelu Igor Tuleya wręczył na ręce Głuchowskiego Medal Wolności Słowa jako podziękowanie dla całego zespołu Teatru Słowackiego. Był to jeden z najbardziej poruszających momentów całego wydarzenia.

Na sam koniec Katarzyna Chlebny wykonała niezwykle emocjonalny, a jakże aktualny utwór Maanamu „Krakowski spleen” (jak mogłoby być inaczej). Do artystki dołączyła także cała publiczność, jednocześnie wykonując symbol „V”, czyli zwycięstwo.

To jedno krakowskie popołudnie okazało się być pełnym wzruszeń, uniesień i wartościowych wniosków na przyszłość. Po raz pierwszy miałam okazję zostać wolontariuszką Tour de Konstytucja i nie zamieniłabym tych wspomnień na nic innego. Rozmowy z ludźmi, a także energia i determinacja, która towarzyszyła uczestnikom oraz gościom wydarzenia, dała mi do zrozumienia, że najbliższe wybory w październiku będą nasze, czyli obywateli!