Popularność Sejmu RP na platformach społecznościowych

Ilustracja: Mateusz Szostek

              Zaprzysiężenie nowej kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wywołało ogromne zainteresowanie, które możemy obserwować od kilku miesięcy w sieci. Polski Internet ogarnęła fala treści dotyczących tego, co aktualnie dzieje się na sejmowej mównicy. Informacje i transmisje z obrad, dotychczas dostępne na stronach poświęconych polityce, kanałach o tej tematyce, czy też X (dawnym Twitterze), przeniosły się szturmem na platformy takie jak TikTok, Instagram oraz YouTube, prezentując się w zupełnie innej formie. W ostatnim czasie zjawisko to dotarło nawet do sal kinowych, gdzie zgromadzeni tłumnie śledzili przebieg obrad.
 
Srebrny Przycisk dla Sejmu!
           

            Transmisje z obrad, prowadzone głównie przez marszałka Szymona Hołownię, na platformie YouTube osiągnęły rekordowe wyniki, co przyczyniło się do nadania Sejmowi prestiżowego wyróżnienia. W kontekście przekroczenia progu subskrybentów na kanale YouTube Wysokiej Izby, przyznano jej tzw. srebrny przycisk. Informację tę potwierdziło Centrum Informacyjne Sejmu[1].
            Srebrny przycisk YouTube to wyróżnienie przyznawane przez platformę kanałom, które osiągnęły określony poziom popularności i zaangażowania swoich widzów. Aby otrzymać nagrodę, należy przekroczyć próg 100 000 subskrypcji oraz spełnić inne kryteria m.in.  aktywność odbiorców pod filmami i ciągłe generowanie interesujących treści.
            Na ten moment (02.2024 r.) kanał Sejm RP na YouTube posiada 741 tysięcy subskrybentów, a większość filmów opublikowanych od listopada 2023 r. przekracza 100 tysięcy wyświetleń. Wcześniejsze wyniki oscylowały w granicach 1-2 tysięcy, więc różnica jest znacząca. Najpopularniejszy na ten moment film Sejm. Nowe otwarcie z marszałkiem Szymonem Hołownią odc. 1[2], przekroczył milion wyświetleń (dla porównania takie wyniki osiągają duzi twórcy internetowi, tacy jak Karol Friz Wiśniewski, Blowek czy Planeta Faktów[3]).
 
  Czym kanał Sejmu zaskarbił sobie zainteresowanych?

            Videopodcast to nowa inicjatywa Marszałka Sejmu mająca na celu przybliżenie Polakom instytucji, którą kieruje. W pierwszym odcinku Szymon Hołownia wraz z gościem, Mikołajem Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej, opowiada o Sali Plenarnej, przybliżając widzom ciekawostki, które nie są widoczne w telewizyjnych transmisjach obrad. W drugim odcinku marszałek Hołownia skupił uwagę odbiorców na swoim gabinecie, jego historii, funkcji oraz ciekawych przedmiotach, odwiedzając przy okazji inne gabinety swoich zastępców. Ostatni na ten moment odcinek poświęcony został dawnemu Hotelowi Sejmowemu, Bibliotece i nowemu budynkowi komisji sejmowych.
            Trzeba przyznać, że filmy prowadzone są w sposób ciekawy, żartobliwy i zrozumiały. Odpowiedni dla widzów w wieku szkolnym, jak i tych starszych. Śmiało mogłyby stanowić interesujący element podczas zajęć Historii i Teraźniejszości w szkole średniej (niegdyś Wiedza o społeczeństwie).
 
  Nowy popularny serial – czyli transmisje z obrad Sejmu

            Liczby wyświetleń mówią same za siebie. Polacy bacznie śledzą poczynania posłów i ich wypowiedzi, które potem cytowane są w artykułach, postach czy filmach na portalach społecznościowych. Nowy Marszałek Sejmu i jego sposób prowadzenia obrad przyczynił się znacząco do rozpowszechnienia szczególnie wśród młodych odbiorców tego, co dzieje się w polskiej polityce.
            Szymon Hołownia, przed objęciem politycznego stanowiska, znany był głównie jako dziennikarz, prezenter telewizyjny i działacz społeczny. Angażował się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Był inicjatorem oraz uczestnikiem wielu przedsięwzięć mających na celu pomoc potrzebującym, ochronę środowiska czy wsparcie dla osób starszych i chorych. Przed wejściem do polityki nie pełnił żadnych oficjalnych funkcji państwowych czy politycznych. Jego działalność skupiała się głównie na mediach oraz pracy społecznej, jednakże jego szerokie doświadczenie w obszarze komunikacji społecznej i znajomość problemów społecznych sprawiły, że stał się popularną postacią w polskim życiu publicznym, co w konsekwencji przyczyniło się do jego decyzji o zaangażowaniu się w politykę i utworzeniu w 2020 r. partii Polska 2050.
            Marszałek przywrócił do obrad sejmowych dyscyplinę wynikającą z regulaminu i kulturę wypowiedzi, która dawno zanikła w polskich obradach. Wyraża się w sposób przemyślany i bezpośredni, a przy tym z wysokim poziomem retoryki oraz umiejętnością trafnego diagnozowania problemów społecznych czy politycznych.  Jego wypowiedzi zazwyczaj są spokojne i merytoryczne, co dodaje mu autorytetu w izbie parlamentarnej. Marszałek nie unika przy tym konfrontacji, a słowne polemiki z politykami stają się viralami w mediach społecznościowych.
 
Najpopularniejsze wypowiedzi pochodzące z obrad Sejmu to między innymi:
            Panie Pośle Matecki, rozumiem, że występuje pan na sali w charakterze bilbordu. Rozumiem, proszę o to zadbać, dysponuje Pan z pewnością właściwymi środkami, aby go sfinansować. Proszę teraz o zajęcie miejsca, wszyscy zapoznali się z Pana prezentacją[4] […]        Bardzo cenię Państwa komentarze i uwagi, natomiast zwracam też uwagę z mojej perspektywy, że stają się one odrobinę monotematyczne. Zachęcam do większej oryginalności i pracy intelektualnej. Obrazić też trzeba umieć[5] […]
            To tylko wybrane fragmenty wypowiedzi spośród wielu komentarzy marszałka Hołowni, które stały się inspiracją dla tiktokowych filmików, w których głos szefa izby niższej jest wykorzystywany do tworzenia contentu przez twórców czy postów ze słynnymi cytatami.
             
Tiktokowy polityk – TikTok jako nowe narzędzie polityczne

            Kampania wyborcza to dla polityków prawdziwa bitwa o głos i uwagę wyborcy. Nic dziwnego, że sięgają oni po nowe środki komunikacji dla poszerzania grupy zainteresowanych. TikTok jako platforma społecznościowa jeszcze kilka lat temu nie kojarzyła się z poważnymi tematami, a tym bardziej z narzędziem politycznym. Obecnie prawie każda firma, marka, stowarzyszenie, a nawet kancelaria, której zależy na poszerzaniu swojej działalności, posiada konto na tej platformie i przy pomocy odpowiednich osób (m.in. content managerów, social managerów) tworzy treści, które mają za zadanie utkwić w pamięci odbiorcy, tym samym zwiększyć swoje szanse na rynku. Dobry content generuje większy zysk, a dla polityków może znaczyć jedno – głos w wyborach.
            W zeszłym roku na miano najpopularniejszych tiktokowych polityków zasłużyli: lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, obecny premier Donald Tusk oraz swego czasu contentowy ulubieniec trendów Sławomir Mentzen. Popularność zdobyli również Patryk Jaki, Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek czy posłanka Klaudia Jachira[6].
            Chociaż Sejm nie posiada oficjalnego konta na platformie, to profil @sejmflixx zgromadził ponad 70 tysięcy obserwujących i miliony wyświetleń pod materiałami z sejmowych poczynań ostatnich miesięcy. Takich profili jest znacznie więcej, powstają również konta edukujące i szerzące wiedzę na temat polityki, a jednym z nich jest @orientuj.sie. Content tworzy grupa młodych ludzi, którzy na TikToku i Instagramie publikują filmy i posty, w których tłumaczą polityczne zagadnienia oraz prowadzą krótkie wywiady z politykami na sejmowym korytarzu, często w nieoczywisty i oryginalny sposób.
            Fenomen polskich obrad Sejmu na platformach społecznościowych jest zjawiskiem, które wywołało ogromne zainteresowanie społeczeństwa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Zaprzysiężenie X kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przyniosło ze sobą nowe podejście do prezentacji działań parlamentarnych, które stały się dostępne dla szerszej publiczności za pośrednictwem popularnych platform społecznościowych. Srebrny przycisk YouTube dla kanału Sejmu to tylko jeden z przejawów tego zjawiska.
            Wprowadzenie nowej inicjatywy, jaką są videopodcasty Marszałka Sejmu, pozwoliło na jeszcze lepsze przybliżenie instytucji parlamentu Polakom – zarówno młodym, jak i starszym odbiorcom. Szymon Hołownia, dzięki swojemu autentycznemu podejściu i umiejętności budowania dialogu, stał się postacią, która przyciąga uwagę zarówno zwolenników, jak i krytyków. Jego wypowiedzi podczas obrad Sejmu często stają się tematem dyskusji w mediach społecznościowych, co pokazuje, że polityka może być interesująca i angażująca dla różnych grup społecznych.
            Nie można zapominać również o roli platformy TikTok jako nowego narzędzia politycznego, które umożliwia politykom dotarcie do szerszej publiczności i zaangażowanie jej w dyskusje na tematy polityczne. Profil @orientuj.sie oraz inne konta edukacyjne na platformach internetowych przyczyniają się do zwiększenia świadomości politycznej społeczeństwa poprzez ciekawe i przystępne treści. W efekcie debaty i wydarzenia z życia parlamentu, które kiedyś mogły być postrzegane jako zarezerwowane dla wąskiej grupy zainteresowanych, dziś stają się tematem dyskusji, przyczyniając się do większej transparentności i zaangażowania społecznego w życie polityczne kraju.
 

[1]Sejm wystąpił do YouTube o przyznanie srebrnego przycisku. Kanał ma już 336 tysięcy subskrybentów, Donald.pl, https://www.donald.pl/artykuly/bvUTFx2e/sejm-wystapil-do-youtubea-o-przyznanie-srebrnego-przycisku-kanal-ma-juz-336-tysiecy-subskrybentow [dostęp: 01.12.2023].
[2] Sejm. Nowe otwarcie z marszałkiem Szymonem Hołownią odc. 1, YouTube, https://youtu.be/X-BE-Gq-D6U?si=NVbqsAiVRbganNcJ [02.12.2023].
[3] Najpopularniejsi polscy youtuberzy – kto ma najwięcej subskrypcji w 2024 roku? Nano komputerownik.pl, https://nano.komputronik.pl/n/kim-sa-najpopularniejsi-polscy-youtuberzy-top-10-kanalow [28.01.2024].
[4] Happening Mateckiego w Sejmie. Hołownia: Występuje pan w charakterze billboardu? Wprost.pl, https://www.wprost.pl/kraj/11494618/happening-mateckiego-w-sejmie-wystepuje-pan-w-charakterze-billboardu.html [29.11.2023].
[5] Szymon Hołownia wkroczył z impetem. Był wymieniany w mediach ponad 330 tys. razy, Press.pl, https://www.press.pl/tresc/79542,szymon-holownia-wymieniany-w-mediach-ponad-330-tys_-razy-w-ciagu-3-tygodni [15.12.2023].

[6] Najpopularniejsi polscy politycy na Tik Toku. Podium może zaskakiwać, wiadomości.onet.pl, https://wiadomosci.onet.pl/kraj/najpopularniejsi-polscy-politycy-na-tiktoku-podium-moze-zaskakiwac/t0fy0zf [1.04.203].