Na dolnośląskim szlaku

Dotychczas miałem okazję brać udział w pięciu wyjazdowych przystankach Tour de Konstytucja. Tak się złożyło, że wszystkie odwiedzone przeze mnie miasta leżą na Dolnym Śląsku. Żeby wszystko odbyło się jak należy, swoją podróż zacząłem w stolicy tego województwa, czyli we Wrocławiu. Początek przystanku został zaplanowany na samo południe. Sobota, piękna pogoda i dobra lokalizacja spowodowały, że zainteresowanych było wielu na długo przed 12. Największą gwiazdą przystanku był sędzia Igor Tuleya, z którym wielu Wrocławian robiło sobie zdjęcia i prosiło o podpis. Temat panelu dotyczył głosowania poprzez pełnomocnika i wzięli w nim udział między innymi red. Aleksandra Pawlicka i aktor Andrzej Chyra. Mój pierwszy przystanek oceniam bardzo pozytywnie. Miałem okazję pomóc przy „nadziewaniu” egzemplarzy Konstytucji oraz przedstawić zgromadzonym Młodych o Polityce.

Na następny dzień mieliśmy zaplanowane dwa przystanki, oba w wyjątkowych miejscach. Pierwszym z nich był Bolesławiec – stolica polskiej ceramiki. Jak tylko dotarliśmy na rynek, to już czekali tam na nas nasi miejscowi przyjaciele także zaangażowani w organizację przystanku TdK. Tym razem rozmowa w trakcie panelu dotyczyła możliwości głosowania w miejscu pobytu, a nie w miejscu zameldowania. Przy tym warto wspomnieć o dużej zmianie planowej przed najbliższymi wyborami tego dotyczącej – uruchomiony ma zostać Centralny Rejestr Wyborców, w którym każdy obywatel uprawniony do głosowania będzie miał możliwość – wygodnie z domu – zgłoszenia chęci oddania głosu w innej komisji, niż w tej, do której jest przez meldunek odgórnie przypisany. System ma też dać możliwość sprawdzenia adresu swojej komisji oraz ułatwić pracę urzędnikom wyborczym.

Po południu razem z Tour Busem odwiedziliśmy najstarsze miasto w Polsce, czyli Złotoryję. Jest to także rodzinne miasto Andrzeja Chyry, co spowodowało pojawienie się anegdot z dzieciństwa podczas panelu, który tym razem dotyczył praw wyborczych Polonii. Był to także pierwszy panel, w którym osobiście wziąłem udział, i chociaż gadulstwo sędziego Tulei i Andrzeja Chyry nie ułatwiało dojścia do głosu, to i tak cieszę, że mogłem zabrać głos. A sprawa ta jest ostatnio gorącym tematem z tego powodu, że zmiany wprowadzone w Kodeksie wyborczym mogą potencjalnie ograniczyć czynne prawo wyborcze Polaków, chcących oddać swoje głosy za granicą. Kontrowersje wzbudza zapis limitujący czas przeznaczony na policzenie wszystkich głosów w komisji i sposób ich liczenia.

Kolejne dwa miasta, które odwiedziłem wraz z zespołem Touru to Świdnica i Kłodzko. Przystanki te zostały zorganizowane w ramach Festiwalu Góry Literatury, odbywającym się od 2015 roku w różnych miastach Dolnego Śląska. Także w tych dwóch lokalizacjach Tour wzbudził duże zainteresowanie. W Kłodzku mogłem ponownie zabrać głos, ponieważ rozmawialiśmy o tym, jak zachęcić młodych do głosowania. Wszystkich serdecznie zachęcam do brania udziału w kolejnych przystankach, których pełną listę znajdziecie na stronie Tour de Konstytucja. Do zobaczenia na trasie!